Gazipaşa Belediyesi, korona nedeniyle ihtiyaç sahiplerine ayni yardım kampanyası başlattı. İlk belirlemelere göre yardıma muhtaç 500 hane tespit ettiklerini söyleyen Başkan Yılmaz, ilçe halkına yardım kampanyasına katılma çağrısında bulundu.

GAZİPAŞA Belediyesi’nin koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ihtiyacı olan vatandaşlar için başlattığı yardım kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Gazipaşa Belediyesi, ilçe halkının yaptığı ayni yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Önder Üner isimli vatandaşın bağışladığı koçu pay edilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılması için teslim aldı. Bunun yanı sıra ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak için gıda paketleri hazırlanmaya başladı. Toplanan yardımların Gazipaşa’da tespit edilen 500 haneye dağıtılacağını belirten Başkan Yılmaz, yardım kampanyası hakkında basın mensuplarına bilgi verdi. İlçe halkına yardım çağrısında bulunan Başkan Yılmaz, “Bizim halkımız yardım konusunda gerekli her şeyi yapar” diyerek, yardım kampanyasının büyüyeceğine inancının tam olduğunu belirtti.

“TESPİT ETTİĞİMİZ HANE SAYISI 500”
Başkan Yılmaz, “Öncelikle bugün kandil günü. Bütün vatandaşlarımızın kandilini kutluyoruz. Bu mübarek günde, yine hayırlı bir işle ilgili olarak bilgi vermek istiyorum. 5 Nisan 2020 tarihinde, aracılığını yaptığımız bir yardım kampanyası başlattık. ‘Olandan olmayana transfer’ olsun, belediyemiz de aracı olsun istedik. Burada bizim amacımız koronavirüs salgını nedeniyle işini kaybetmiş, gıda ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ayni yardım yapılması. Sebze-meyve, erzağı olan vatandaşlarımız bize getirirse ihtiyaç sahiplerine ulaştırırız. 5 Nisan’da bir vatandaşımız bir teke bağışladı. Oradan hareketle kampanyamızı başlattık. Yine başka bir vatandaşımız bir adet koçu, pay edilerek ihtiyaç sahiplerine bağışlamak istediğini söyledi. Biz belediye olarak, ihtiyaç sahiplerini belirledik, belirlemeye de devam ediyoruz. Şu ana kadar bizim toplam tespit ettiğimiz hane sayısı 500. Yine muhtarlarımızdan da bilgi istedik. Onlar da Mavi Masa’ya bildiriyorlar. Yardım yapmak isteyenler de aynı şekilde belediyemizin Mavi Masa birimine ulaşıyor. Bu 3 gün içerisinde Topaloğlu İnşaat, erzak yardımında bulundu. İsminin söylenmesini istemeyen yardımsever vatandaşlarımız tarafından yaklaşık 400 koli erzak belediyemize teslim edildi. Biz de, ihtiyaç sahiplerine bu kolileri teslim edeceğiz” dedi.

BAŞKANDAN YARDIM ÇAĞRISI
“İsteyen vatandaşlarımız; ürettiği sebze-meyveleri de getirebilir” diyen Yılmaz, “Gazipaşa halkı, bu kampanyaya büyük ilgi gösteriyor. Önümüzdeki günlerde, bu ayni yardımların artmasını bekliyoruz. Erzak kolilerimizin içerisinde; 1 kilogram pirinç, 1 kilogram nohut, 1 kilogram bulgur, 1 kilogram kırmızı mercimek, 2 kilogram yağ, 1 kilogram un,  200 gram helva, 1 kilogram salça, 1,5 kilogram tuz, 500 gram çay, 2 kilogram toz şeker, 500 gram makarna, 500 gram şehriye, 1 litre çamaşır suyu, 400 mililitre sıvı sabun ve 100 mililitre kolonya bulunuyor. Bu bizim belirlediğimiz koli. Vatandaş isterse bunu daha da zengin tutabilir ya da kendi imkanlarına göre düzenleyerek de bize teslim edebilir” diye konuştu.

“KESİNLİKLE NAKİT PARA ALMIYORUZ”
Yardım kampanyası kapsamında nakit para almadıklarını söyleyen Başkan Yılmaz, “Kesinlikle nakit para almıyoruz. Sadece ayni yardımlarda aracılık yapıyoruz. Bunun için, hijyen kurallarını da dikkate alarak bir depo oluşturduk, 2 tane çift kapı araba tahsis ettik, personelimizi görevlendirdik.  Bu birkaç güne mahsus bir durum değil. Önümüzde ramazan ayı var. Ramazan ayını da düşünerek, devam ettirmek istiyoruz. Yardımsever vatandaşlarımız bize ulaşıp ayni yardımda bulunmak istediği sürece biz de bu yardımları dağıtmaya devam edeceğiz. Olmadı, belediyemiz imkanlarıyla da yardıma ihtiyacı olanlara gerekli yardımları yapacağız. Gazipaşa halkına güveniyorum. Gazipaşa halkı; komşularını seven, onların da ihtiyaçlarını gözeten insanlardır. Burada biz bizeyiz. Gazipaşa Gazipaşa’ya yeter iddiamın arkasındayım” ifadelerini kullandı.

“TURİZMDE ÇALIŞAN HEMŞEHRİLERİMİZ İŞSİZ”
Koronavirüsünün turizmi vurduğunu ve turizmde çalışan Gazipaşalıların işsiz kaldığına dikkat çeken Yılmaz, “Biliyorsunuz Gazipaşa’nın belli başlı geçim kaynağı tarımdır. Yine turizm, bizim yakın ilçelerimizde yaygın olduğu için oralarda çalışan da çok vatandaşımız var. Şu anda, turizm bitmiş durumda. Açık otel neredeyse yok. Turizmde çalışan hemşehrilerimiz işsiz durumda. Tarımda da beklenen gelir elde edilemedi maalesef. Fiyatlar düşmüş durumda. Yine bu koronavirüs sebebiyle esnafımızın neredeyse tamamına yakını dükkanını kapattı yada minimum şekilde açık tutuyor. Esnaf da gerçekten zor durumda. Bu olayın ne kadar süreceğini, normal hayata ne zaman döneceğimizi bilmiyoruz. Ama tabi hepsinden önemlisi sağlıktır. Sağlık olduktan sonra, kayıplarımız telafi edilir diye düşünüyoruz. Şu anda temel ihtiyaç maddelerimizi karşılayabilirsek, hayat normale döndüğü zaman yine biz işlerimizin başına geçip çalışmalarımıza devam ederiz” dedi.

BAŞKAN VE EŞİ BAYRAM İKRAMİYESİNİ BAĞIŞLADI
Eşi ile birlikte bayram ikramiyelerini yardım kampanyası için kullanacaklarını dile getiren Yılmaz, “Ben de eşim Şerife Yılmaz ile birlikte, bayram ikramiyesi olarak emeklilere ödenecek miktarın tamamını kampanyamız için ayırdım. Biliyorum ki; partili veya diğer partilerden meclis üyesi arkadaşlarım da katkıda bulunacak. Yardımlarımız devam edecek. Vatandaşımız hiç merak etmesin. Biz onları aç-açıkta bırakmayız. Yeter ki bizim haberimiz olsun. Gazipaşalılar da kimsenin aç kalmasına zaten müsaade etmez. Vatandaşımızın endişesi olmasın. Bu günleri atlatacağız. Umarım sağlıklı, sıhhatli günlere bir an önce ulaşırız.Biz bu kampanyada; kişinin üzerine mal var mı yok mu, ya da sosyal güvencesi var mı yok mu diye bakmayacağız. Hakikaten bu süreçte, işyeri kapanarak, işsiz kalarak zor durumda kalmışsa yardımcı olacağız. Muhtarlarımızdan da bu konuda yardım istiyoruz. Kendileri başvurmayan ama zor durumda olan vatandaşlarımıza ulaşmamız lazım” şeklinde konuştu.

YÜKSEL: BELEDİYE ARACILIK EDİYOR
İYİ Parti Meclis Üyesi Mehmet Yüksel,  “Başkanımızın başlattığı bu kampanyada belediyemiz sadece aracılık etmektedir. Dağıtım konusunda, ihtiyaç sahiplerini bulma konusunda Gazipaşa Belediyemiz bu aracılığı sürdürecektir. Bu bağlamda Önder kardeşimiz, özel bir koçunu bağışlıyor. Bu da önemli. Özel bir ırk olduğunu söyledi. Merinos çeşidi bir koç. Bütün vatandaşlarımızı da destek olmaya davet ediyorum. Teşekkür ederiz” dedi.

“ÜNER: BAŞKANIMIZIN ARKASINDAYIZ”
Koç bağışında bulunan Önder Üner ise , “Türkiye’de ve dünyada geçirdiğimiz koronavirüs salgınından dolayı üzgünüz. İlk önce can sonra canan derler. Biz de canımızı olarak Gazipaşa’mız için belediyemizin başlattığı kampanyaya katkıda bulunmak istedik. Karınca kararınca koçumuzu bağışladık.  Sayın başkanım da bizi kırmadı. Biz de elimizden geleni her zaman yapmaya çalışacağız. Başkanımızın arkasındayız” diye konuştu.

Etkinlik - Kutlama - Duyuru

 
  
 
 
   

 

Paylaş