Gazipaşa Belediyesi Fen işleri Müdürlüğü Ekipleri, yayla yollarında çalışma başlattı.
Gazipaşa’da plajlar yaza hazırlanırken,  yayla yollarında karla mücadele başladı.
İlçeye bağlı  Mırıklar, Beyobası, Şemsin, Çataltaş, Cimbiti, Kırahmetler, Küllin ve Yunt yaylalarına ulaşımı sağlayan Akçal yolu,  kışın yağan karla kapanmıştı. Kar kalınlığı 7-8 metreyi bulan yolu,  Gazipaşa Belediyesi fen işleri müdürlüğü ekipleri zorlu mücadele sonucu kullanıma açtı.

“Yayla Kültürü bizim için Çok önemli”

Yayla yollarının açılmasıyla ilgili konuşan Gazipaşa  Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz “ Gazipaşa, dört mevsimi aynı anda yaşadığımız muhteşem  bir yer. Şu an sahilde denize girebilirken, bir saat yukarıda kar görebiliyoruz. Yaz ayının yaklaşmasıyla yaylalarımıza göçler başlayacak. Yörük  kültürümüzün simgesi olan hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız, herkesten önce yaylaya çıkacaklar. Yaylada tarım yapan vatandaşlarımız ekimlerini yapacaklar. Onların ulaşımını kolaylaştırmak için çalışmalara başladık. İlk olarak Mırıklar, Beyobası, Çataltaş, Cimbiti, Kırahmetler, Küllin ve Yunt yaylalarımıza ulaşımı sağlayan karla kaplı Akçal yolumuzu açtık. Önümüzdeki günlerde zaman kaybetmeden diğer yayla yollarımızı açacağız. Yayla kültürü bizim için çok önemli. “ diyerek yayla kültürünün devamını sağlamak için bir an önce bütün yolların açılacağının bilgisini verdi. 

“Vatandaşlarımız için her türlü zahmete değer”

Bölgede karlı yolları açmak için sabahın erken saatlerinde mesaiye başlayan Gazipaşa Belediyesi kepçe operatörü "Yaylacılara yol açmak için buradayız. Yollarda 7-8 metreyi bulan kar var. Yol açma çalışmaları biraz zaman alıyor ama yayla kültürümüzün devamı ve vatandaşlarımızın yaylalara ulaşımı için her türlü zahmete değer.” diye konuştu.

Gazipaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü çalışanları, yaz  gelmeden bütün yayla yollarının açılacağının bilgisini verdi.

Etkinlik - Kutlama - Duyuru

 
    

 

Paylaş