Kahyalar Sahili’nde bulunan turizm alanının 18. madde uygulaması kesinleşerek, hak sahiplerine tapuları teslim edildi. Başkan Yılmaz, “İlk kez bir otel bölgesinin 18’ini bitirdik. İsteyen yatırımcı inşaat ruhsatını alıp, oteline başlayabilir” dedi.

GAZİPAŞA Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Kâhyalar, Selinus ve Koru sahillerinde yapılan 18. madde uygulamalarıyla ilgili son gelişmeleri paylaştı. Başkan Yılmaz, Kahyalar’da iki çayın arasındaki 108 bin 782 metrekare alanda bulunan 5 adanın 18. madde uygulamasının kesinleştiğini ve hak sahiplerine tapularının verildiğini söyledi. Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, “İlk kez bir otel bölgesinin 18’ini bitirdik. Hayırlı olsun” dedi.

Sarıağaç bölgesinde iki çayın arasındaki 5 adayı kapsayan bölgenin 18.madde uygulamasının kesinleştiğini aktaran Belediye Başkanı Yılmaz,”Tapular çıktı, hak sahiplerine tapularını verdik. Artık belediyenin yapması gereken işler açısından orada bir sorun kalmadı. İsteyen yatırımcı gelip, bizden inşaat ruhsatını alıp, oteline başlayabilir. Ancak bir ayrıntı var. Plan kenar notunda, burada inşaat ruhsatı verebilmeniz için dere ıslahlarının yapılmış olması gerektiği belirtiliyor. Dere ıslahlarını da Devlet Su İşleri (DSİ) yapıyor. İki çayın arası olduğu için ‘Burada yatırım yapmak istiyoruz. Otel inşaatı yapmak istiyoruz’ şeklinde başvuru olması halinde DSİ’ye soracağız. Çayların ıslahı yapıldı mı? Ruhsat vermemizde herhangi bir engel durum var mı? diye. DSİ ‘Biz ıslahı yaptık ruhsatı verebilirsiniz’ derse ruhsatı veririz. Onun dışında ben bir engel görmüyorum” dedi.

“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK”

Pandemi nedeniyle yatırımcıların kararsız olabileceğine işaret eden Başkan Yılmaz, “Sarıağaç bölgesindeki 5 tane adanın birisi işadamı Şadan Bayar’ın.  Onunla görüştüm, ‘Şu anda proje çizdiriyorum, projem çıksın inşaat ruhsatı için başvuracağım’ diyor. Tabi pandemi var. Yatırımcılar da anladığım kadarıyla çok katlı mı yapılsın, villa türü binalar mı olsun, henüz karar vermiş değil. Şadan Bayar’ın dışında Hüseyin Özyiğit’in, Savcılar Kooperatifinin, Başaranların ortak olduğu bir yer ve Osman Bilgin diye yabancı bir yatırımcının yeri var. Şuanda otel yapmaya en yakın Şadan Bayar görünüyor. Diğerleri ne düşünüyor bilmiyorum.  Belediye olarak biz görevimizi yaparız. İsteyen yatırımını yapar, istemeyen daha sonra yapar. İsterse yerini satar alan kişi yapar. Önemli olan belediye olarak bizim üzerimize düşen görevi yapmamız.  Amacımız turizm bölgelerinin tamamının 18’ini yaparak, yatırım yapmak isteyenlerin yapmasını sağlamak” diye konuştu.

“İŞLERİMİZİ DURDURAN BİR DURUM YOK”

Gazipaşa Hepimizin Platformu’nun açtığı davayla ilgili de konuşan Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, “Platformcuların açtığı bir dava var. Kâhyalarla ilgili olarak yürütmeyi durdurma alamadılar. Yürütmeyi durdurma alamamaları nedeniyle Bölge İdare’ye itirazda bulundular. İtiraz da reddedildi. Ama davaları devam ediyor. Bilirkişi incelemesi yapıldı. Henüz bilirkişi raporunu görmedik. Dava nasıl sonuçlanır bilemiyorum.  Biz işimize devam ederiz. Dava sonucu bize tebliğ edildiğinde, hukuki olarak yapmamız gereken ne varsa yaparız. Şimdilik bizim işlerimizi durduran ya da durdurmamızı gerektiren bir konu yok. Dolayısıyla hayırlı olsun diyorum. İlk kez bir otel bölgesinin 18’ini bitirdik. Artık yatırımcıların belediyeden şu yapılmadı, bu yapılmadı şeklinde beklentilerine gerek kalmadı” dedi.

SELİNUS VE KORU’NUN SON DURUMU

Selinus Sahili’nde kadastronun mülkiyet durumunu belirlemesini beklediklerini aktaran Yılmaz, “Selinus beklemede. Belediye olarak orada da aslında işlerimizi bitirip, son itirazlarımızı almıştık. Fakat bu arada kanunda değişiklik yapıldı. Yenin kanunla kadastrodan mülkiyet durumunu almamız gerekiyor.  Alan ölçüleriyle tapudaki miktarlar tutuyor mu, tutmuyor mu? Bunları kadastronun belirleyerek bize yazı vermesi gerekiyor. Mülkiyet durumunu beşinci ayda kadastrodan istedik.  Bildiğim kadarıyla kadastro bugünlerde çalışıyor. Alan ölçülerini kontrol ediyor, bir hata varsa düzeltiyor. Ondan sonra bize mülkiyet durumunu belirtecek. Bizde kesin kararımızı ondan sonra vereceğiz. Koru Sahili’nde ise bir bölümünün 18’i yapıldı. Büyükşehir’de geçti, askıda. Bir bölümüne de yeni başlıyoruz. Biten bölüm Bello Beach’in olduğu bölge. Diğer tafra yeni başlayacağız” şeklinde konuştu.

Etkinlik - Kutlama - Duyuru

 

 
 

 

Paylaş