Gazipaşa Belediyesi Küllin, Cimbiti ve Çataltaş yaylalarındaki arazilere nohut ekimi yaptı.

Geçtiğimiz yıl,  yerli üretime destek olmak, belediyenin yaylalardaki arazilerini değerlendirmek ve çiftçilere örnek olmak düşüncesiyle, 1700 rakımlı Cimbiti Yaylası’nda ilk kez nohut ekimi yapan Gazipaşa Belediyesi, bu sene ekim alanlarını artırarak Küllin, Cimbiti ve Çataltaş Yaylalarında nohut ekimine başladı. Gazipaşa Belediyesi ekiplerinin nohut ekim  çalışmalarına, Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Özkurt, Meclis üyeleri Cumhur Uğur ve Ali İhsan Yılmaz’da katıldı.

“Yaklaşık 100 dekarın üzerinde bir alana iki ton üzerinde tohum ekeceğiz.”

 Sosyal belediyecilik anlayışıyla her alanda üretimin önemli olduğunu her fırsatta vurgulayan Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz,  sosyal medya hesaplarından yaptığı video paylaşımında “ Şu anda Küllin Yaylası’nda bulunuyoruz. Hemen yan tarafta Cimbiti ve Çataltaş Yaylalarımız var. Bu yaylaların alanlarında nohut ekimi yapılıyor. Bu bölgenin nohutu çok sevilen, çok meşhur bir nohut. Belediye olarak biz de bu alanlarda nohut ekeceğiz. Ekimlere  kendi çalışanlarımız ve traktörlerimizle başladık. Yaklaşık 100 dekarın üzerinde bir alana iki ton üzerinde tohum ekeceğiz. Hava şartları müsait olursa, ilerleyen günlerde yağmur yağarsa, çok iyi verim alacağımıza inanıyoruz.”  sözleriyle, hem yayla nohutunun öneminden bahsetti hem de hava şartları iyi olursa güzel bir ürün beklentileri olduğunu vurguladı.

“Amacımız; Üretim yapmak, çiftçilerimizin yanında olmak ve Cimbiti nohutunu tanıtmak”

Başkan Yılmaz konuşmasında “Buradaki amacımız; belediye olarak üretim yapmak, çiftçilerimizin yanında olmak, onlara örnek olmak ve zaten meşhur olan  Cimbiti nohutunu daha geniş bir kesime tanıtmak. İnanıyorum ki bu sene güzel ürün alacağız. Hasat döneminde de hep birlikte geleceğiz, göreceğiz” dedi. Başkan Yılmaz, belediye arazilerine nohut ekimi sonrasında, kendi arazilerinde ekim yapan çiftçileri de ziyaret edip, kolaylıklar diledi.

Etkinlik - Kutlama - Duyuru

 
    

 

Paylaş