GAZİPAŞA Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz ve beraberinde başkan yardımcıları Güneyköy'e çıkarma yaptı. Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Güneyköy Mahallesi'nde bulunan Antiocheia Ad Gragum kentinde devam eden kazı çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Yılmaz'a belediye başkan yardımcıları Ahmet Kalaycı ile Durmuş Ali Toker ve Mahalle Muhtarı Yahya Küçükballı da eşlik etti.

ESKİ ALANLAR RESTORE EDİLİYOR
Gazipaşa’ya bağlı Güneyköy Mahallesinde bulunan Antiocheia Ad Gragum kentinde 2005 yılından bu yana sürdürülen kazı çalışmaları bu yıl da devam ediyor. Nebraska Üniversitesi’nden Prof. Dr. Michael Hoff’un başkanlığında Kazı Başkan yardımcısı Alanya Alaaddin Keykubat Üni. Mimarlık Bölümü Dr. Öğretim üyesi Nisa Erkovan ve Kastamonu Üniversitesi arkeoloji bölümü Öğretim üyesi Dr. Asena Kızılarslanoğlu’nun sürdürdüğü kazılarda, eski alanların restorasyonu ve yeni alanların keşfedilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Arkeolog, mimar, mühendis, antropolog ve restoratörler ve arkeoloji öğrencilerinden oluşan yaklaşık 100 kişilik kalabalık bir ekiple kazı çalışmaları devam ediyor.

Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, mozaiklerin gerçek anlamda korunması ve sergilenmesi gerektiğini ifade ederek, "Kazı çalışmaları akropol, nekropol, küçük hamam, büyük hamam ve büyük hamam palaestrasının önündeki kazı çalışmalarını Belediye Başkan Yardımcılarımız Durmuş Ali Toker ve Ahmet Kalaycı ile birlikte yerinde inceledik. Muazzam diyebileceğimiz güzellikte eserler gün yüzüne çıkmış. İlerleyen yıllarda bu eserleri Gazipaşa'da daha fazla sergilemek istiyoruz. Gazipaşa'nın turizmi açısından Güneyköy bizim için önem arz ediyor. Turistlerin uğrak noktası olarak buraya gereken değeri kazandıracağız" dedi.

KRAL KOYU PROJESİ TAMAMLANDI
Başkan Yılmaz ve beraberindeki ekip, kazı çalışmalarının ardından Kral Koyu'na giderek bir dizi incelemelerde bulundu. Başkan Yılmaz,  Kral Koyu projesinin tamamlandığını ifade ederek, "Güney Mahallesi’nde bulunan eşsiz manzaraya sahip Kral Koyu’nda merdiven, duş ve tuvalet ’in projelendirme çalışmaları tamamlandı. Projenin gerekli kurumlardan izinleri alındıktan sonra çalışmalara hemen başlıyoruz. Burayı turistlerin daha sıklıkla geldiği bir nokta haline getireceğiz. Ancak doğasını bozmadan kirletmeden bu güzelliği ilerleyen yıllara da taşımak istiyoruz" diye aktardı. 

Etkinlik - Kutlama - Duyuru

 

 

 
 

 

Paylaş