Türkiye'de neredeyse unutulan karakılçık çeşidi yerli buğday tohumu, Gazipaşa Belediyesi’nin girişimleriyle yeniden toprakla buluştu. Pazarcı ve Beyobası Mahallelerinde Gazipaşa Belediyesi’ne ait arazilerde, karakılçık buğday tohumlarının ekimi yapıldı.
Atalık tohumları yaşatmak adına uzun süredir çalışmalarını yürüten Gazipaşa Belediyesi, bu kapsamda yine unutulmaya yüz tutan yerli karakılçık buğday tohumunu yeniden toprakla buluşturuyor. Gazipaşa Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından iki yıl önce ekimine başlanan Karakılçık Buğdayı, çoğaltılıp ekim yapmak isteyen çiftçilere dağıtılmıştı. Bu yıl ekim zamanının gelmesiyle 20 Aralık Çarşamba günü Pazarcı ve Beyobası Mahallelerinde belediyeye ait olan arazilere Karakılçık Buğdayı ekimi yapıldı.

“Ata Tohumlarımızı Artırma Seferberliğimiz Devam Ediyor”
Karakılçık Buğdayının ekim aşamasında bilgi veren Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz,  “ Bugün Karakılçık Buğdayımızı Gazipaşa’nın verimli topraklarıyla buluşturduk. İki yıl önce başlattığımız Ata tohumlarımızı artırma seferberliğine devam ediyoruz. Besin değeri çok yüksek olan Karakılçık Buğdayı, atalarımızın bizlere bıraktığı en büyük miraslarımızdandır. Ata tohumlarımızın üretimini devam ettirip, çoğalttıktan sonra ekim yapmak isteyen üreticilerimizle paylaşıyoruz. Çiftçilerimizle birlikte mümkün olduğunca tohumlarımızı çoğaltarak, bizlere bırakılan bu eşsiz mirasa sahip çıkma gayretindeyiz.  Ekimden hasada kadar bütün yetiştirme aşamaları belediyemiz Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü çalışanları tarafından kontrol edilecek. Böylelikle,  elde edilecek ürünlerimizin temiz ve sağlıklı tohum özelliği taşıyacak bir şekilde yetiştirilmesi sağlanacak. Gelecek nesillerimiz için çok değerli olan Ata tohumların geleceğe taşınmasını hep birlikte sağlayacağız. Sosyal belediyecilik anlayışı ile her alanda elimizden geleni yapıyoruz. Üretimi çok önemsiyoruz. Hedefimiz atalarımızdan kalan yerli tohumu ülkemizde ve Gazipaşa’mızda yaygınlaştırmak.” dedi.
Gazipaşa Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri tarafından, ekilen Karakılçık buğdayı tohumlarının hasat edildikten sonra ilçede ekim yapmak isteyen çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılacağının bilgisi verildi.

Karakılçık Buğdayı Hakkında

Karakılçık Buğdayı; Genetiği bozulmamış, Anadolu topraklarında çok uzun yıllar yetiştirilmiş yerli atalık buğdayımızdır. Adını başaklarındaki karakılçıklardan almıştır. Diğer buğday çeşitlerine göre esmer ve daha serttir. Besin öğeleri en fazla olan buğday çeşididir. Gluten oranı çok düşüktür. A,E,K,C vitaminleri, demir, lif ve protein oranı da oldukça yüksek, sindirim sistemine yararlı bir atalık buğday çeşididir. Karakılçık buğdayı yüksek miktarda selenyum içerir. Bu nedenle cilt ve saç sağlığına çok yararlıdır. Besin değeri çok yüksek olan bu buğday çeşidi potasyum ve fosfor açısından oldukça zengindir. Hafıza geliştirme, sindirim sistemi ve koroner hastalık riskini azalttığı belirtilmektedir. Karakılçık buğdayının pilavlık ve köftelik bulguruna, ekmeğinin lezzetine doyum olmaz. Tarhana yapımında da kullanılmaktadır.

Etkinlik - Kutlama - Duyuru


 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
   

 

Paylaş