Gazipaşa Belediyesi, Yörük kültürünün tanıtılması ve yaşatılması amacıyla Aksu’da düzenlenen Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali’ne katıldı. Gazipaşa Yörük kültürü, Gazipaşa Belediyesi’nin açtığı özel çadırla tanıtıldı.
Antalya’nın Aksu ilçesinde düzenlenen ve 6 Mayıs tarihinde açılan Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali’ne Gazipaşa Belediyesi ekipleri ve  Gazipaşa Kadın Girişimi Kooperatifi üyeleri ile birlikte katıldı. 29 ülke, çok sayıda ilçe ve büyükşehir belediyeleri, Yörük dernekleri ve kooperatiflerin katıldığı festivalde kurduğu çadırla Gazipaşa Belediyesi de yerini aldı. Çadırda Yörük göçünde kullanılan mutfak eşyaları, taş değirmen, taşımacılık için kullanılan heybeler, çuvallar, dokumalar, çobanların kullandığı keçe ve kepenekler, kirmen ve kilim dokuma tezgâhları başta olmak üzere Yörük kültürünü anlatan, besleyen tüm araç ve gereçler  ziyaretçilere sunuldu. 8 Mayıs’a kadar devam eden  festivalde Gazipaşa Belediyesi’nin çadırını ziyaret eden misafirlere gözleme, şepit, muz, çilek ve deri yannıkta yapılan ayran ikram edildi.

GAZİPAŞA BELEDİYESİ’NİN ÇADIRI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

6 Mayıs’ta açılışı gerçekleştirilen Uluslararası Antalya Yörük ve Türkmen festivaline Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Gazipaşa Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Özkurt, Gazipaşa CHP ilçe Başkanı Yavuz Demir ve ilçe yöneticileri, Belediye Meclis Üyeleri Zafer Tan ve Onur Demir birlikte katıldı. Yörük kültürünün yaşatıldığı 29 ülkenin yansıra Antalya, Burdur ve Isparta’dan Yörük Türkmen Derneklerinin de katıldığı festivalde; Gazipaşa Belediyesi’nin Milletvekilleri,  Belediye Başkanları, STK temsilcileri, festivale katılan ülkelerin temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar ziyaret etti. Yörük kültürün vazgeçilmez enstrümanı kavalla karşılanan ziyaretçiler Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ a özenle hazırlanan çadır ve müzik ziyafeti için teşekkür etti. 

 “ YÖRÜK KÜLTÜRÜNÜN TANITILMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Festival alanındaki tüm çadırları ziyaret eden ve Yörük kültürünün tanıtılmasının önemli olduğunu vurgulayan Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz,: “Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali’nde güzel bir çadır kurduk. Ziyaretçilerimizi ağırladık, biz de tüm çadırları ziyaret ettik. Yörük kültürünün tanıtılması çok önemli. Gazipaşa’mızın Yörük kültürünü burada tantma fırsatı bulduk. Bu güzel organizasyon için Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Etkinlik - Kutlama - Duyuru


 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
   

 

Paylaş