ALKÜ öğrencileri bahar yarıyılı MIM 102 dersi kapsamında ‘Mimarlıkta Zamansallık Üzerine Üretimler: Gazipaşa Cuma Pazarı’ konulu proje çalışmasını yapacak.

ALANYA Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü öğrencileri bahar yarıyılı MIM 102 dersi kapsamında ‘Mimarlıkta Zamansallık Üzerine Üretimler: Gazipaşa Cuma Pazarı’ konulu proje çalışmasını yapacak.   Proje yürütücüleri Prof. Dr. Deniz A.Kanoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Nisa Yılmaz Erkovan, Dr. Öğr. Üyesi Hidayet Softaoğlu ve beraberindeki 1. Sınıf mimarlık öğrencileri, dün saat 11.30’da Gazipaşa Cuma Pazarı’nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Öğrenciler proje kapsamında pazar yerini tümüyle yeniden tasarlayacak ve ayrıca pazarcıların kullanımına yönelik çok işlevli tezgâh modülü üretimi yapacaklar.

ÖĞRENCİLERDEN ZİYARET 

Pazar yerinde incelemesini tamamlayan ekip, Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ı ziyaret etti. Başkan Yılmaz, öğrencilere pazar yerinin geçmişi hakkında bilgi verdi. Belediye Başkanı Yılmaz, sebze ve meyve pazarının kurulduğu yerin fuar alanı olarak dizayn edildiğini anlattı. Gazipaşa’ya modern ve daha büyük bir pazaryeri kurmak istediklerinden Bahseden Yılmaz, “Burası fuar alanı olarak dizayn edilmiş. O nedenle dışarıda bazı bölümler açık bırakılmış. Pazar yerine ihtiyaç duyulduğu için aynı zamanda pazaryeri olarak da kullanılıyor. Atatürk Parkı’nın arkasında ayrılmış bir bölüm var. Bizim asıl pazaryerimiz orası. Orasının 18’inin yapılıp, mülkiyet sorununun çözülmesi lazım. İleride oraya modern bir pazaryeri yaparız diye düşünüyoruz” dedi.

“BÜYÜK VE MODERN PAZAR YERİNE İHTİYAÇ VAR” 

Gazipaşa’nın daha büyük ve modern bir pazaryerine ihtiyacı olduğunu anlatan Başkan Yılmaz,”Burası yetmiyor şuanda. Pazar esnafıyla sürekli konuşuyoruz. İlave bir yer istiyorlar. Sadece Cuma günü sebze meyve pazarı kurulabiliyor. Giyim eşyası satanlar da yer istiyor. Onlara da bir yer gösterebilir miyiz? Onun tartışması içindeyiz. İlçemizin nüfusu artıyor. Daha büyük ve modern bir pazaryerine ihtiyacımız var. Bunun yanında şehrin trafiğini dağıtmamız lazım. Bütün ticaret merkezlerini orada toplarsak, birkaç yıl sonra trafik de önemli bir sorun olacak. Öğrencilerimize başarılar diliyorum. Belediye olarak elimizden gelen her türlü desteği vermek istiyoruz. Gazipaşa’ya her zaman bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Etkinlik - Kutlama - Duyuru

 

 

 
 

 

Paylaş