Gazipaşa’da üretim yapılabilecek her yerin ekilmesi isteyen Başkan Yılmaz, “İlerleyen dönemde yiyecek sıkıntısı yaşamamamız için tarlalarımız boş kalmasın. Özellikle yaylalarda nohut, mercimek, arpa üretelim” dedi.

GAZİPAŞA Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, makamında basın mensuplarıyla bir araya gelerek koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalardan bahsetti. Gazipaşa’da koruyucu maske sıkıntısı yaşanmadığını dile getiren Başkan Yılmaz, belediyenin bugüne kadar 26 bin 500 adet maske dağıttığını söyledi. Talepte bulunan herkese maske verdiklerini bildiren Yılmaz, “Sosyal medyada ‘maske bulamadık’ gibi bir takım eleştiriler görüyorum.  Biz başından bu tarafa maske alıp dağıtıyoruz. Bugüne kadar 26 bin 500 adet maske dağıttık. 50 bin adet sipariş verdik. Bu maskeler peyderpey geliyor.  Elimizde şuanda 10 bin tane maske var.  35 bin adet maske de yolda. Maskeyi belediyemizin önünde ya da pazar yerinde dağıtıyoruz. Belediye çalışanlarımıza dağıtıyoruz. Vatandaşlar telefon ederlerse zabıtamızla gönderiyoruz. İhtiyacı olan herkes gelip belediyemizden bedava maske alabilir. Gazipaşa’da şuan maske sıkıntısı yok” dedi.

“ELEŞTİRECEK BİR ŞEY GÖRMÜYORUM”
Maskeye ihtiyaç duyulduğu zaman bir arayış içerisine girdiklerini kaydeden Başkan Yılmaz, Göktepe’de bulunan bir tekstil atölyesinden maske aldıklarını söyledi. Göktepe Belediyesi’nin kiracısı olan tekstil atölyesinin günde 100 bin adet maske ürettiğini belirten Yılmaz, tanesini 1 liradan satın aldıklarını dile getirdi. Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, “Sosyal medyada ‘Göktepe Belediyesi kadar olamadık’ gibi bazı paylaşımlar oldu. Göktepe Belediyesi bizim kardeş şehrimiz. Başkanımızda çok çalışkan, saygılı bir arkadaşımız. Buraya ziyarete geldiğinde boş gitmeyeyim demiş. Firmadan 4 bin adet maske almış, hediye olarak getirdi.  Antalya Büyükşehir Belediyesi 500 adet maske, Muratpaşa Belediyesi 250 adet siperli maske gönderdi.  Karşılıklı bu tip şeyler olur, eleştirecek bir şey göremiyorum. Sosyal medyadaki eleştirileri anlamıyorum. Ya bizim yaptığımız işlemleri görmüyorlar ya da gerçekten de haberleri yok” diye konuştu.

“SABIRLI OLALIM”
Gazipaşa halkından sabırlı olmalarını isteyen Başkan Yılmaz, “Yarın (bugün) pazar var. Alparslan Türkeş Parkı’nda kurulacak pazarda gerekli önlemleri almaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın biraz sabretmesini istiyorum. Salgını bir an evvel atlatabilmemiz için özveride bulunmamız gerekiyor. Gazipaşa’mızda çok ciddi bir vaka yok.  Koronavirüs 2 kişi de var denmişti. Birisini kaybettik, Allah rahmet eylesin. Birisinin de iyileştiğini duydum. Ona da sevindim. Sosyal medyada dolaşan bir harita var. Orada da bizim bir-iki köyümüz yeşil renkte gösteriliyor. Onların testleri pozitif çıkmamış. Bulguları biraz endişe verici olduğu için gözlem altına alınmış” dedi.

“YASAĞA HAZIRIZ”
Hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağıyla ilgili gerekli tedbirleri aldıklarını dile getiren Yılmaz, “Geçen hafta saat 22.00 gibi sokağa çıkma yasağı açıklanmıştı. Vefa Sosyal Destek Grubu zaten çalışıyordu.  Vefa Destek Grubu’na ulaşan herkesin ihtiyacı karşılandı. Bizde hemen zabıtayı harekete geçirdik. İhtiyaçların karşılanması için yardımcı oldu. Yine Vefa Destek Grubu gece saat 04.00’a kadar çalıştı. Geçen hafta bir sıkıntı yaşanmadı. Bu hafta daha temkinliyiz. Nöbetçi arkadaşlarımızın sayısını daha da arttıracağız. Zabıtamızın 0 533 955 72 14 numaralı telefonu 7 gün 24 saat açık. Yine vatandaşlarımız 0 242 572 10 13 numaralı telefondan belediyemizi arayabilirler.  Vefa Destek Grubu da önlemlerini alıyor. Onlar da yardımcı olacak. Vatandaşlarımızın da bu hafta daha hazırlıklı olacağını düşünüyorum. Sokağa çıkma yasağı öncesinde bütün ihtiyaçlarını alacaklardır. Önemli olan sadece iaşe değil, insanların sağlık problemleri de olabilir. Başka sorunları olabilir, onların da yardımcısı oluruz. Ben bir sıkıntı olacağını sanmıyorum” diye konuştu.

“EKİLEBİLECEK HER YERİ EKELİM”
Belediye Başkanı Yılmaz, üretimin devam etmesi gerektiğini söyledi. Yiyecek sıkıntısı yaşamaması için ekilebilecek her yerin ekilmesini isteyen Başkan Yılmaz, “Ekilebilecek her yer bu sene ekilsin istiyorum. Çünkü yiyecek sıkıntısı çekme ihtimalinin olduğunu düşünüyorum. Özellikle yaylalarda nohut, mercimek, arpa üretelim. Boş kalmasın tarlalarımız istiyorum. Herkes ekebileceği her yeri eksin. Yolu kapalıysa biz yardımcı olalım, yolunu açalım. Ama yeme içme sıkıntısı çekmeyelim. Bu nedenle yaylaların yolunu da bir an önce açmak istiyoruz. İlk etapta ekim yapmak isteyenlerin geçebileceği şekle yolları getirelim istiyorum” şeklinde konuştu.

 

Etkinlik - Kutlama - Duyuru

 
  
 
 
   

 

Paylaş